Čo je WPC?

Výrobný proces a trh drevoplastov (WPC)

V posledných rokoch sa zvýšil rozvoj na výrobu plastových produktov z obnoviteľných zdrojov. K tomu patria drevoplastové látky (WPC), ktorých výrobný proces je čoraz modernejší. Receptúra, spôsob výroby a strojové zariadenia sa neustále rozvíjajú. V Európskych štátoch je možné pozorovať určité zaostávanie oproti Amerike a Ďalekej Ázii, ale aj tu možno očakávať zmeny: mnohé firmy menia svoje klasické suroviny na drevoplast látky obsahujúce drevenú múčku.

WPC produkty sa vyrábajú z drevenej/bambusovej múčky, z polyetylénu/polypropylénu a ostatných prísad/aditív. 66% WPC materiálov je na báze polyetylénu (PE), v USA a v Ázii používajú pri výrobe WPC produktov najmä túto zložku. Oproti tomu v Európe uprednostňujú polypropylén (PP), tu sa až 88% drevoplastových produktov zakladá na tejto báze.

Zmes zložiek tvarujú vysokým tlakom na vysokej teplote, a tým sa stane odolnou a ľahko opracovateľnou. Technológia výroby WPC produktov je základom extrémnej životnosti a odolnosti voči vonkajším vplyvom.

 

Vlastnosti WPC produktov a ich "ekologická stopa"

Drevoplastové produkty sú vyrobené z dreva určeného na priemyselné účely a ich výroba neohrozuje dažďové pralesy a iné chránené tropické lesy. V najnovších WPC produktoch plastové komponenty môžu obsahovať aj 80% obnoviteľných zdrojov. Tým drevoplastové komponenty zaťažujú životné prostredie menej, ich „ekologická stopa” je menšia ako klasických plastov. Na rozdiel od drevených povrchov, drevoplast netreba ďalej povrchovo udržiavať, čím sa tiež neuškodí životnému prostrediu.

Ryhované kompozitné dosky WPC sú protišmykové a bez triesok, preto sú vhodné na terasy, k bazénom a na pokrytie mól pri jazerách. Nevyžadujú olejovanie, lakovanie, impregnáciu, lazúrovanie, alebo inú povrchovú úpravu, sú odolné voči plesni, drevokazným hubám, drevokazným hmyzom a aj voči hnilobe.

Pridané farbivá (vyvinuté špeciálne na tento účel) sfarbujú polyetylénový/polypropilénový granulát, preto je v profile viditeľná prirodzená štruktúra dreva. Čím je väčší pomer plastu, tým menej farbív je potrebné k získaniu danej farebnosti. Jemnejšie drevené múčky potrebujú menej farbív. Ako každý kompozitný materiál z dreva a umelej hmoty, aj nami distribuované WPC v prvých mesiacoch od pokládky bledne v miere 10-20%, čím sa získa ich konečná farba.

 

WPC terasové dosky - montáž